بلاگ پارس پروشات

NAS و SAN

هر دو استوریج NAS و SAN  برای حل مشکل ذخیره سازی داده و همچنین ایجاد دسترسی همزمان کاربران به آنها ایجاد شده اند.
هرکدام از آنها برای گروهی از کاربران امکان ذخیره سازی اختصاصی را فراهم می کنند. اما در واقع نمی توانند در جهت دستیابی به ماموریت خود متفاوت تر باشند.
NAS یک دستگاه ذخیره سازی منفرد است که فایلها را از طریق اترنت ارائه می دهد و نسبتاً ارزان و تنظیم آن بسیار آسان است.

SAN یک شبکه محکم بوده که از چندین دستگاه استفاده می کند . با داده های مبتنی بر بلاک کار می کند و راه اندازی و مدیریت آن گران تر و پیچیده تر است.

از دید کاربر، بزرگترین تفاوت بین NAS و SAN در این است که دستگاه های NAS مانند یک سرور به نظر می رسند و از پروتکل هایی مانند NFS و SMB / CIFS استفاده می کنند. دیسک های متصل به SAN به عنوان درایوهای محلی برای کاربر به نظر می رسد.

تعریف NAS (network-attached storage)

NAS Storage ها همانند رایانه ایست که به شما متصل شده و داده ها را برای سایر دستگاه های متصل به شبکه فراهم می کند. از مزایای اصلی NAS هزینه کم و مدیریت آسان آن می باشد. پرونده هایی که باید ارائه شوند معمولاً در یک یا چند درایو ذخیره وجود دارند که اغلب در RAID قرار دارند. این دستگاه به خودی خود یک گره شبکه محسوب می شود. همچنین این ذخیره ساز دقیقاً مانند رایانه ها و سایر دستگاه های TCP / IP بوده که همگی آدرس IP خود را حفظ کرده و می توانند به طور مؤثر با سایر دستگاه های شبکه ارتباط برقرار کنند.

اگرچه معمولاً NAS برای سرور عمومی هدف گذاری نشده است، اما فروشندگان NAS و اشخاص ثالث نرم افزارهای دیگری را برای ارائه قابلیتهای مشابه سرور در NAS ارائه می دهند. دستگاه های NAS دستیابی به داده ها را برای چندین کاربر فراهم می نمایند و از طرفی از پروتکل های امنیتی نیز پشتیبانی می کند. همچنین راه اندازی و مدیریت این استوریج ها برای افرادی که تخصص IT ندارند بسیار مناسب می باشد.

 

مزایای NAS:

NAS معمولاً قدم بعدی برای یک دفتر یا مشاغل کوچک است که از DAS استفاده می کند. از دلایل تغییر و حرکت به سمت NAS می توان به نیاز هایی از جمله اشتراک گذاری فایل ها، افزونگی داده، امکان تعویض هارد ها و پیشتیبان گیری خودکار اشاره کرد.

 • نسبتاً ارزان بودن
 • دسترسی به داده ها از راه دور
 • قابلیت توسعه پذیری خوب
 • معماری ذخیره سازی اضافی
 • پشتیبان گیری خودکار از دستگاه های دیگر و cloud
 • انعطاف پذیری

 

محدودیت های NAS:

از نقاط ضعف یک NAS می توان به مقیاس کاری و عملکرد آن اشاره کرد. اگر تعداد زیادی از کاربران به دسترسی نیاز داشته باشند این استوریج نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

و از طرف دیگر ماهیت اترنت آن می باشد، زیرا این استوریج داده ها را از طریق اترنت منتقل می نماید، به این صورت که داده ها را به بخش های مختلف تقسیم کرده و سپس آن ها را به مقصد خود می فرستد. حال در این بین ممکن است داده در مسیر رفتن به مقصد تأخیر داشته و یا حتی به مقصد نرسند.

شاید در بعضی شرکت ها این تأخیر ها مشکلی ایجاد نکرده و حتی اصلا اهمیتی نداشته باشد، اما در برخی موارد می تواند خسارات زیادی را برای کسب و کار ایجاد نماید.

 

تعریف SAN (storage-area network)

SAN روشی برای فراهم آوردن دسترسی همزمان کاربران به ذخیره سازی داده های تلفیقی و سطح بلوک است.

 

مزایای SAN:

از آنجا که این استوریج ها بسیار گران تر از NAS ها بوده و جهت راه اندازی و مدیریت به متخصصان IT نیازمند می باشد برای شرکت ها بزرگ مناسب تر است. همچنین این استوریج ها برای برخی از برنامه ها، مانند ویرایش ویدیو، به دلیل سرعت زیاد و تأخیر کم، مناسب تر می باشد. ویرایش ویدیو به استفاده از پهنای باند منصفانه و اولویت بندی شده در سراسر شبکه نیاز دارد، که این یکی از مزیت های SAN است.

تفاوت اصلی SAN با NAS این است که دسترسی به داده ها از طریق کانال فیبر نوری صورت می گیرد، که این عامل سرعت دسترسی را افزایش و همچنین میزان خطای داده ها را کاهش می دهد.

 • دسترسی بسیار سریع به داده
 • شبکه اختصاصی برای ذخیره سازی باعث کاهش استرس در شبکه می شود.
 • قابلیت ارتقاء زیاد
 • سطح OS (سطح بلوک) دسترسی به پرونده ها
 • ارائه خدمات با کیفیت بالا به خصوص برای اقداماتی مانند ویرایش فیلم

 

محدودیت های SAN:

یکی از عوامل محدود کننده استوریج های SAN ایجاد دو شبکه اترنت و فیبر نوری بوده که هزینه قابل توجی را به همراه دارد.
این استوریج ها از سرعت بسیار بالا پشتیبانی کرده و گفته می شود واقعاً تنها راه دسترسی به داده های بسیار سریع برای تعداد زیادی کاربر را فراهم می کند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *