بلاگ پارس پروشات

Cisco IOS

تبادل اطلاعات از طریق دسترسی مداوم کاربران به یک شبکه قابل اعتماد امکان پذیر است.
کمپانی سیسکو موفقیت خود را مدیون برتری سیستم عامل مسیریاب قوی خود می باشد.

Cisco IOS به عنوان یک سرمایه گذاری استراتژیک به سازمان ها این امکان را می دهد تا آینده کاری خود را تضمین کند.
نرم افزاری باارزش بوده که در مرکز راه حل های کار با اینترنت سیسکو قرار دارد.این سیستم عامل به شرکت ها برای ایجاد اطلاعات با حجم کم کمک می کند.

سخت افزار شبکه با معرفی نسل های جدید پردازنده ها، سوئیچینگ ها و اجزای حافظه به ناچار تغییر می کند.
Cisco IOS دارای قابلیتی است که از تغییرات اجتناب ناپذیر پشتیبانی می کند. طوری که با نصب به روزترین IOS می توان تغییرات را کنترل کرد.

این سیستم از سوئیچ های ATM ، سرورها ، هاب های هوشمند و سایر دستگاه ها که تاثیر زیادی بر روی کار یک سازمان دارد پشتیبانی می کند.
همچنین به شرکت ها این امکان را می دهد که یک زیرساخت اطلاعاتی منفرد، یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد و تقویت کند.

با بهره گیری از سیستم عامل های سیسکو و برنامه های ارائه شده توسط شرکت فناوری که Cisco IOS را در محصولات خود دارند به شرکت ها امکان می دهد یک زیر ساخت اطلاعاتی منفرد ، یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد و تقویت کنند.

انواع سیسکو IOS

  • LAN Lite
  • LAN Base
  • IP Base
  • IP Services

IOS چند مرحله ای

Cisco IOS یک شرکت را قادر می سازد تا با استفاده از سیستم عامل های Cisco ، یک زیرساخت یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد کند.

 

اساس کار اینترنتی

فعالیتهای اینترنتی چند منظوره امروز به طور معمول از چهار بخش مجزا تشکیل شده است که هر کدام مأموریت خاص خود را دارند.

  • هسته اصلی کار در اینترنت، اتصالات گسترده و قابل اعتماد وسیعی را در بین تمام نقاط جهان فراهم می کند. تمرکز آن بر استفاده مقرون به صرفه و کارآمد از منابع گران WAN است.
  •  از پهنای باند مقیاس پذی برای گروه های نهایی فراهم می کند که قادر به پاسخگویی به افزایش تقاضای برنامه هستند.
  • ارتباطات از راه دور مانند کاربران تلفن همراه که راه حل های ارتباطی بسیار مقرون به صرفه ای را ایجاد کرده است.
  • بخش کار اینترنت IBM هزینه ها را کاهش داده و یک مسیر ایمن و امن را برای برنامه های شبکه IBM SNA فراهم می کند.

Cisco IOS الزامات همه بخش های کار اینترنتی را برای ایجاد یک زیرساخت واحد و یکپارچه فراهم می کند که این کار هزینه های کمتر، در دسترس بودن، برنامه های کاربردی و بهبود مدیریت کار در اینترنت را در بردارد.

 

شبکه های سازمانی امروز

شبکه های سازمانی و شرکت ها به چند بخش تقسیم می شوند. شامل کارگروهی، کار با اینترنت IBM، هسته و دسترسی از راه دور می باشد.

چهار رکن اصلی IOS

خدمات مسیریابی سازگار قابل اعتماد:

Cisco IOS به طور مداوم و با سرعت زیاد برای ایجاد مسیریابی هوشمند پایدار و انعطاف پذیر قدم برمی دارد. مسیریابی سازگار و قابل اعتماد، کاهش هزینه ها به وسیله ی استفاده موثر از پهنای باند شبکه و منابع، مدیریت مسیرهای استاتیک را به دنبال دارد.

ویژگی های سیستم عامل IOS مبتنی برسیاست شبکه، شامل  فیلتر کردن مسیریابی با جلوگیری از پخش غیر ضروری داده ها به بخش هایی که نیازی به آن ندارند می باشد.

همچنین این سیستم داده ها را مدیریت کرده و در هنگام اشباع پهنای باند اطلاعات مهم را در اولویت قرار می دهد.

IOS مؤثرترین و کارآمدترین مقیاس پذیری را برای برنامه های شبکه که نیاز به الگوریتم های شفاف منبع مسیر دارند، فراهم می کند.

فناوری IOS از طریق CiscoFusion که معماری مقیاس پذیر Cisco برای فعالیت های اینترنتی تغییر یافته می باشد. چارچوبی را برای یک فناوری جدید به نام سوئیچینگ چند لایه فراهم می کند، که در OSI Layer 3 یا بالاتر عمل می کند.

سوئیچینگ چند لایه CiscoFusion با توزیع اطلاعات مسیریابی و تغییر توابع برای ایجاد شبکه های مجازی LAN ، پهنای باند را با ساده تر کردن جابه جایی، افزودن و تغییرات در سطح حرفه ای افزایش می دهد.

این تکنولوژی باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری IOS فراتر از روترها می شود که شامل ATM و سوئیچ های LAN بوده که به طور فزاینده ای در سراسر اینترنت امروزی مستقر شده اند.

خدمات بهینه سازی WAN:

از آنجایی که اکثر هزینه های شبکه صرف WAN Switchig می شود به همین دلیل یک کاراینترنتی موثر باید کلیه عملکردهای مربوط به WAN را بهینه کند. بهینه سازی، ضمن کاهش زمان تأخیر، دسترسی به برنامه ها را افزایش می دهد.

همچنین با از بین بردن ترافیک غیر ضروری و انتخاب هوشمندانه لینک های در دسترس WAN، هزینه ها را به حداقل می رساند.

Cisco IOS بالاترین سطح پشتیبانی WAN را در صنعت را نظیر خدمات یکپارچه ای نظیر ISDN، switched T1 و خط های تلفن dial-up را فراهم می کند.

نوآوری های IOS مانند dial-on-demand access و قابلیت dial-backup راه حل هایی به صرفه تری را جهت خطوط استیجاری point-to-point switched فراهم می کند. همچنین خدمات پیشرفته ای نظیر خدمات packet-switched مانند X.25، Frame Relay، SMDS و ATM را در سطح گسترده ای از خطوط WAN گسترش می دهد.

خدمات مدیریتی و امنیتی:

Cisco IOS مجموعه ای از قابلیت ها نظیر مدیریت و امنیت شبکه را برای پاسخگویی به نیازهای بزرگ و پیچیده اینترنت امروزی فراهم می کند. مدیریت یکپارچه، اقدامات اداری را ساده کرده و زمان لازم برای تشخیص و رفع مشکلات را کوتاه می کند. عملکرد خودکار سبب کاهش اقدامات و در نتیجه کاهش نیاز به نیروی انسانی گردید. این مسأله کار را برای مدیریت شبکه های بزرگ و جهانی ساده تر می نماید.

سیسکو IOS چندین ویژگی مهم مدیریتی را در هر روتر سیسکو ایجاد می کند. این ویژگی ها شامل خدمات پیکربندی بوده که سبب کاهش هزینه های نصب، پیکربندی مجدد روترها، همچنین مانیتورینگ جامع و خدمات تشخیصی می باشد. علاوه بر این، IOS اطلاعات و خدمات ارزشمندی که در برنامه های مدیریت روتر توسط کمپانی سیسکو یا شرکت های متصل به آن ایجاد شده را ارائه می دهد.

برنامه های سیسکو، که به طور مشترک با عنوان Cisco Works known شناخته می شوند، مجموعه گسترده ای از قابلیت های عملیاتی، طراحی و مدیریتی را به مدیران ارائه می دهند که باعث افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها می شوند.

خدمات مدیریت IOS با قابلیت های امنیتی آن مطابقت دارد. امروزه هیچ سازمان و یا شرکتی را نمی توان یافت که اطلاعات خود را ارزشمند نشمرده و اقدامات امنیتی را نادیده بگیرد. Cisco IOS شامل یک ابزار متنوع برای تقسیم منابع و ممنوعیت دسترسی به اطلاعات یا پردازش های حساس یا محرمانه است.

فیلترهای چند مرحله ای باعث افزایش امنیت و عدم دسترسی کاربران به سایر اطلاعات در شبکه می گردد. حفظ رمزهای عبور، احراز هویت، مجوزهای پیکربندی چند سطحی، اصول حسابداری، ورود به سیستم و محافظت از اطلاعات در برابر دسترسی های غیر مجاز را در اختیار شما قرار می دهند.

خدمات مقیاس پذیری:

خدمات مقیاس پذیری سیسکو IOS میزان انعطاف پذیری را که برای رسیدگی به کلیه مواردی که در حال حاضر در فعالیت های اینترنتی ضروری می باشد را فراهم می آورد. این تکنیک ها، در همه شبکه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، به ویژه در محیط های کار اینترنت IBM SNA بسیار ضروری هستند.

IOS همچنین با کاهش پهنای باند شبکه و پردازش اطلاعات، بارگیری سرورها و ذخیره منابع و کاهش وظایف پیکربندی سیستم به کاهش هزینه ها کمک می کند. ویژگی های پیشرفته IOS مانند فیلتر، خاتمه پروتکل و ترجمه و پخش های هوشمند برای ایجاد یک زیرساخت قابل انعطاف و مقیاس پذیر که می تواند از رشد در جهت تحقق الزامات شبکه استفاده کند، ترکیب می شوند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *