بلاگ پارس پروشات

کابل فیبرنوری در شبکه های 5G

شبکه های 5G با اتصالات مطمئن تر و محکم تر، خدمات سریع را به مصرف کنندگان ارائه می دهند.
کابل های فیبرنوری به یکی از امکانات کلیدی در رقابت 5G نسبت با سایر شبکه ها تبدیل می شود.  به دلیل پهنای باند و فرکانس بالا در 5G و محدودیت پوشش شبکه ، باید ایستگاه های پایه 5G بیشتری ساخته شوند.

هنوز برخی از عدم قطعیت ها در معماری شبکه 5G و انتخاب راه حل های فنی وجود دارند.
اما در لایه ی اصلی فیزیکی کابل های فیبرنوری برای 5G باید هم برنامه فعلی و هم نیازهای توسعه آینده را برآورده کنند.

کابل های فیبرنوری که مشکلات شبکه های 5G ساخته شده را برطرف می کنند:

1.فیبرنوری غیرحساس (برای ایستگاه های میکرو پایه داخلی 5G خم کنید)

اتصالات متراکم فیبر بین ایستگاه‌های پایه جدید 5G و ایستگاه‌های میکرو پایه داخلی، چالش اصلی در ساخت شبکه‌های دسترسی 5G است. کابل کشی‌های پیچیده، به ویژه کابل کشی فیبر داخلی و فضای محدود و خمش نیاز به عملکرد خمش فیبر دارد. از طرفی سازگار با فیبر نوری ITU G.657.A2 / B2 / B3 و دارای عملکرد فوق العاده بهبود یافته در خم شدن دارد که می‌تواند بدون آسیب رساندن به عملکرد، منگنه شده و در گوشه و کنارها خم شود. بسیاری از تولیدکنندگان کابل‌های فیبر نوری غیر حساس به خم (BIF) با افت کم را برای رفع چنین مشکلاتی در کاربردهای داخلی 5G اعلام کرده‌اند.

2.کابل فیبرنوری مالتی مود OM5 در شبکه های 5G اعمال می شود.

ارائه دهندگان خدمات 5G باید بر روی ساخت کابل فیبر نوری در شبکه های 5G در مراکز داده‌ای که محتوا در آن‌ها ذخیره می‌شود، تمرکز کنند. در حال حاضر، سرعت انتقال مراکز داده از 10G / 25G ، 40G / I00G به 25G / I00G ، 200G / 400G در حال تغییر است.  الزامات جدیدی را برای فیبرهای نوری مالتی مود مورد استفاده برای اتصال در داخل مراکز داده ارائه می‌دهد. فیبرهای نوری مالتی مود باید با استاندارد اترنت موجود سازگار باشند، پیشرفت‌های آینده را با سرعت بالاتر مانند 400G و 800G پوشش دهند، از فناوری‌های چندگانه با طول موج چندگانه مانند SWDM و BiDi پشتیبانی کنند، همچنین باید مقاومت انعطافی بسیار خوبی برای تنظیم کابل کشی مراکز داده متراکم ارائه دهند.

3.الیاف نوری با قطر میکرون تراکم فیبر بالاتر را فعال می کنند.

یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری در 5G الیاف با قطر میکرون هستند. با توجه به محیط‌های پیچیده استقرار لایه دسترسی یا لایه تجمع شبکه‌های 5G، آسان است که با مشکلاتی مانند منابع خط لوله کابل محدود موجود روبرو شوید. برای اطمینان از اینکه فضای محدود می‌تواند فیبرهای نوری بیشتری را در خود جای دهد، تولیدکنندگان کابل فیبر نوری سخت تلاش می‌کنند تا اندازه و قطر بسته‌های کابل را کاهش دهند. به عنوان مثال، اخیراً گروه Prysmian فیبر سینگل مود BendBright XS 180μm را برای پاسخگویی به نیازهای فناوری 5G معرفی کرده است. این فیبر نوری نوآورانه طراحان کابل را قادر می‌سازد تا ابعاد کابل را به شدت کاهش می دهند و در عین حال قطر شیشه 125 میکرومتر را حفظ کنند.

4.فیبر ULL با مساحت زیاد می تواند طول پیوند 5G را گسترش دهد.

یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری در 5G، کابل فیبر نوری ULL است. تولید کنندگان فیبر 5G به طور فعال در حال بررسی فناوری‌های فیبر نوری فوق العاده کم مصرف (ULL) هستند تا بتوانند فیبر را تا حد ممکن افزایش دهند. فیبر نوری G.654.E نوعی فیبر نوآور 5G است. فیبر G.652.E متفاوت از فیبر G.652.D بطور رایج اغلب در 10G ، 25G و 100G استفاده می‌شود. این کابل فیبر نوری دارای یک منطقه موثر بزرگتر و ویژگی‌های از دست دادن بسیار کم است، که می‌تواند اثر غیرخطی فیبر نوری را به طور قابل توجهی کاهش دهد و بهبود OSNR که به راحتی تحت تأثیر فرمت مدولاسیون سیگنال بالاتر در اتصالات 200G و 400G قرار دارند.

5.کابل فیبرنوری برای نصب سریع تر شبکه 5G

استقرار شبکه 5G، سناریوهای داخلی و خارجی را پوشش می‌دهد. سرعت نصب، عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. کابل فیبر نوری کاملاً خشک با استفاده از فناوری انسداد آب قادر به بهبود سرعت اتصال فیبر در هنگام نصب کابل است. میکرو کابل‌های دمیده شده هوا، جمع و جور و سبک هستند و حاوی تراکم فیبر بالا برای به حداکثر رساندن تعداد فیبر هستند. نصب این نوع کابل در کانال‌های طولانی با خم شدن و لرزش‌های متعدد آسان است و می‌تواند با استفاده از روش‌های نصب دمنده، باعث صرفه جویی در نیروی انسانی و زمان نصب و بهبود کارایی نصب شود. برای استقرار کابل فیبر در فضای باز، برخی از این کابل فیبر نوری در شبکه های 5G، باید در برابر جوندگان و پرندگان مقاوم باشد.

در حال حاضر فیبرنوری محیط بهینه ای است که قادر است مقیاس 5G را کاهش دهد. ظرفیت پهنای باند افزایش یافته شبکه های 5G نیاز به تاخیر کم تر و استقرار پیچیده در فضای باز چالش ها و همچنین امکانات نامحدودی برای تولید کنندگان آن ایجاد می کند. اما شبکه های نوری ما باید سازگار شوند تا چنین خواسته های جدیدی را برآورده کنند.

 

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *