بلاگ پارس پروشات

کابل فیبرنوری آرمورد

عموما از این نوع کابل ها در محیط هایی با شرایط نامناسب به خصوص محیط هایی که دارای حشرات و جوندگان هستند ، استفاده می شود.

یکی از مشخصه های رایج در کابل های فیبرنوری خاکی یا هوایی آرمورد بودن کابل است. آرمورد (armored) در لغت به معنای زره پوش یا دارای پوشش سخت و مقاوم است. یعنی کابل فیبرنوری آرمورد، کابلی است که در برابر حشرات و جوندگان و شرایط نامناسب محیطی زره پوش شده است.

زره پوش کردن یا آرمورد کردن کابل که در محاوره به آرمورد دار کردن نیز شناخته می شود به روش های مختلفی قابل انجام است.

رایج ترین و موثرترین روش برای آرمورددار کردن استفاده از نوار استیل کورگیت شده است. در برخی کاربردها از نوار آلومینیومی که به صورت هلیکالی یا ساده دور کابل پیچیده شده اند نیز برای آرمورددار کردن کابل استفاده می شود.
روش دیگر که امکان آرمورد کردن کابل فیبرنوری را دارد استفاده از گلس یارن به میزان زیاد در ساختار کابل است.

نوار استیل کورگیت شده

به معنای نوار استیلی است که به شکل لوله خرطومی درآمده است. این نوار استیل شامل دو لایه پوشش کوپلیمر به ضخامت 50 نانومتر در اطراف خود است.
دلیل کورگیت و خرطومی شکل کردن نوار استیل این است که نوار استیل به خودی خود بسیار محکم و مقاوم است. از این رو انعطاف بسیار کمی دارد که این مسئله باعث دشواری استفاده از کابل فیبرنوری خواهد شد. برای حل این مشکل نوار استیل را به شکل لوله خرطومی در می آورند تا انعطاف لازم را داشته باشد.

استیل به علت استحکام  و مقاومتی که دارد از کابل در برابر مخاطرات بیرونی محافظت می کند.
به علت مستحکم بودن استیل، جوندگان بعد از رسیدن به استیل توانایی آسیب رساندن به مابقی کابل را ندارند. به این صورت است که فیبرهای نوری در برابر جوندگان زره پوش می شوند.

نوار آلومینیوم

آلومینیوم نیز مانند استیل در نقش آرمورد در کابل های فیبرنوری استفاده می شود اما تفاوت آن با استیل در این است که آلومینیوم بسیار نرم تر و انعطاف پذیر تر از استیل است.
از این نوع کابل ها در کاربردهای indoor یا indoor/outdoor یعنی کابل هایی که هم برای فضای داخلی مناسب هستند و هم بیرونی استفاده می شوند.
چون آلومینیوم نسبت به استیل نرم تر است، مقاومت کمتری نیز دارد و قابلیت محافظتش از فیبرهای نوری کم تر است. در مصارف داخل ساختمانی یا محل هایی که امن تر هستند خطرات زیادی وجود ندارد از کابل فیبرنوری آرمورد آلومینیوم استفاده می کنند.

گلس یارن

روش دیگری که برای زره پوش کردن کابل ها استفاده می شود استفاده از گلس یارن (نخ های شیشه ای یا الیاف شیشه) است. از این نوع نخ عمدتا برای فراهم کردن مقاومت کششی کابل استفاده می شود. میزان آن بنا به مقاومت کششی مورد نیاز قابل تغییر است.

نحوه عملکرد گلس یارن به عنوان کابل فیبرنوری آرمورد به این صورت است که چون این نخ شامل ذرات شیشه است  هنگامی که جوندگان به این لایه از کابل می رسند به علت وجود ذرات شیشه در نخ هنگام جویدن دچار آسیب می شوند و دیگر به جویدن ادامه نمی دهند به این صورت است که عملیات زره پوش شدن کابل صورت می گیرد.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *