بلاگ پارس پروشات

معرفی کابل های فیبر نوری خاکی و کانالی

درکابل کشی فیبر نوری، مدل‌های متفاوتی موجود است که هر کدام برای مناطق و امر خاصی به کار می‌آیند.
برای این منظور شما باید تمام و کمال با آن‌ها آشنا شده تا بتوانید در مکان مشخصی از آن‌ها استفاده کنید.
برای این منظور تنها راهی که پیش روی شماست، شناخت کامل گروه‌ها و سری‌هایی از انواع کابل فیبرنوری است.

کابل نورى ژله فیلد خاکى (OBFC)

اگر قرار باشد کابل‌کشی را در مسافت‌های طولانی و در حد بین شهری انجام دهید، بهترین گزینه استفاده از کابل فیبر نوری OBFC است.
یکی از مزیت‌هایی که دارند این است که بصورت کاملا مستقیم داخل خاک دفن می‌شوند. پس بُعد مسافت را اینگونه دور می‌زنند. کابل فیبر نوری OBFC یا به اصطلاح ژله فیلد خاکی داراي یک محافظ نوار استیل گروریت است.

 

کابل نوری خشک خاکی (OBUC)

یکی دیگر از انواع فیبر نوری و محصولات کابل فیبر نوری، OBUC است که ساختاری مشابه با OBFC دارد اما به جای ژله از نخ و نوار جذب کننده رطوبت استفاده می‌کند. به همین دلیل در محیط‌هایی که مرطوب بوده و آب جریان دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین داراي یک محافظ نوار استیل کروگیت است.

کابل نورى ژله فیلد کانالى (OCFC)

یکی دیگر از محصولات کابل فیبر نوری، OCFC است که به کابل ژله فیلد خاکی معروف است. از این کابل‌ها بصورت شبکه های درون شهری و مرکزهای مخابراتی استفاده می‌شود. بصورت کانالی است یعنی آن‌ها را می‌توان در کانال‌های مخابراتی و در مراکزی که بصورت کانال ایجاد شده، قرار داد و استفاده کرد.

معمولا این کابل ها دارای خاصیت ضد جوندگی نیز دارا میباشند.

کابل نورى خشک کانالى (OCUC)

تفاوت این محصول با OCFC در عدم وجود ژله است و تفاوت‌های ساختاری دیگری نیز دارد. پس شبیه به هم نیستند و نباید به اشتباه جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. از این کابل می‌توان در مناطق مرطوب استفاده کرد. زیرای دارای نوار جذب کننده رطوبت و محافظ تشکیل شده است معمولا این کابل ها دارای خاصیت ضد جوندگی نیز دارا میباشند.

 

تفاوت اصلی کابل های کانالی و خاکی ( دفنی):

تفاوت اصلی و فنی این دو نوع کابل با توجه به نام آن ها کابل های خاکی دارای ویژگی خاص برای استفاده بدون لوله و سینی و حفاظ اضافه قابل استفاده در خاک و کانال و سینی میباشد. البته به شرطی که خاصیت ضد جوندگی نیز داشته باشد ولی کابل های کانالی فقط در کانال و سینی مورد استفاده می باشد و در محیط دفنی و خاکی به علت شرایط محیطی آن قابل استفاده نیست.

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *