بلاگ پارس پروشات

فیلتر شکن

اگرچه استفاده از فیلترشکن در طول 10 سال گذشته به دلیل مسدود شدن برخی از وب سایت ها در بین برخی کاربران اینترنت وجود داشت. اما در چند سال اخیر و با فیلتر شدن پیام رسان های خارجی به خصوص تلگرام افراد بسیاری از فیلترشکن استفاده می کنند.
تعریف عموم مردم از فیلترشکن برنامه ای می باشد که دسترسی به سایت های فیلتر شده را مهیا می کند.

فیلترشکن چیست؟

فیلترشکن ها در واقع سرویس های Tunneling می باشند که از پروتکل های ایمن برای ایجاد یک کانال ایمن در بستر اینترنت استفاده می کنند.
شبکه اینترنت به کلیه کشورها و شهرهای دنیا متصل می باشد و تعداد بسیار زیادی کاربر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنند. نا امن بودن اینترنت یک امر اجتناب ناپذیر می باشد. در اینجا کمپانی ها و شرکت ها برای ایجاد ارتباط با دیگر شعبه ها خود نیاز به یک ارتباط امن پیدا می کنند تا امنیت اطلاعات محرمانه خود را حفظ کنند. پس نیاز به یک سرویس امن همانند vpn است. همان که از آن به عنوان فیلترشکن vpn یاد می شود.

فیلترینگ سایت ها چگونه اعمال می شوند؟

به طور کلی فرایند فیلتر شدن سایت ها توسط فایروال سرویس دهندگان اینترنت انجام می شود.
در شبکه های اینترنت برای افزایش امنیت از فایروال استفاده می کنند. کار اصلی Firewall مسدود سازی ارتباطات بدون مجوز می باشد. پس هر ISP برای افزایش امنیت کاربران خود نیاز به استفاده از فایروال دارد. همین فایروال ها هستند که ارتباط شما را به یک سایت یا اپلیکیشن خاص فیلتر می کنند.
فیلتر شدن سایت ها توسط firewall انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها بستن port و IP address سایت می باشد.
یکی دیگر مسدود نمودن دسترسی به دامنه سایت است.
یکی دیگر فیلتر شدن سایت ها که دارای کلمات تعریف شده در فایروال ها می باشند.

فیلترشکن چگونه کار می کند؟

وقتی سیستم خود را به فیلترشکن وصل می کنید، سیستم طوری عمل می کند که گویا در همان شبکه محلی مانند فیلترشکن قرار دارد. تمام ترافیک شبکه شما از طریق اتصال ایمن به فیلترشکن ارسال می شود.
از آنجا که سیستم شما مانند شبکه عمل می کند به شما این امکان را می دهد تا به طور ایمن به منابع شبکه محلی دسترسی داشته باشید حتی وقتی در آن طرف جهان هستید.

اگر از وای فای عمومی استفاده می کنید یا می خواهید اطلاعات شما امن باشد می توانید از فیلترشکن استفاده کنید به این خاطر که فیلترشکن ارتباط شما را رمزنگاری می کند تا از دسترسی افراد مخرب جلوگیری شود.

هنگامی که در اینترنت در حالی که به یک فیلترشکن متصل هستید جست و جو می کنید سیستم شما از طریق اتصال فیلترشکن رمزگذاری شده با وب سایت ارتباط برقرار می کند. فیلترشکن درخواست را برای شما ارسال می کند و پاسخی از طریق وب سایت از طریق اتصال مطمئن به وب سایت منتقل می کند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *