بلاگ پارس پروشات

فاکتور های تاثیرگذار بر عملکرد WiFi

عوامل تأثیر گذار بر روی عملکرد WiFi از عوامل فیزیکی از جمله تجهیزات و سطح پاور تا عواملی که به وضوح قابل شناسایی نیستند و می توانند باعث تداخل شوند را شامل می شود. بعضی از این فاکتورها قابل کنترل بوده  اما اصلاح برخی از آن ها دشوار می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر Wi-Fi

تاثیر آنتن ها بر روی پوشش و انتقال WiFi

عملکرد WIFI شما تحت تأثیر آنتن ها قرار می گیرد. آنتن ها تأثیر چشمگیری بر روی پوشش WiFi دارند.

توصیه : هنگامی که شما عملکرد WiFi را بررسی می کنید، حتماً باید شناسایی کنید که چه آنتن هایی نصب شده اند یا در اکسس پوینت های WiFi شما قرار گرفته اند. معمولاً آنتن ها در یک فضای ساختمان یا دفتر قرار دارند ، اما بسته به نوع نصب یا خدمات، ممکن است در خارج از دفتر نیز نصب شوند.

تاثیر سطح پاور تجهیزات بر روی عملکرد WiFi

سطح پاور تجهیزات WiFi بر روی سرعت تاثیر می گذارد، میزان پاور انتقال یافته توسط اکسس پوینت ها اهمیت دارد باید برای محدوده و پوشش کافی باشد.

مشکلات پوشش وای فای ممکن است به دلیل سطح پایین پاور باشد.

الگوریتم های کنترل خودکار پاور تجهیزات WLAN معمولا با اکسس پوینت های همسایه شناسایی شده (بهینه سازی) می شود بر روی کارایی تاثیر می گذارد.
این امر می تواند در سطح پایین پاور برای عملکرد بهینه مورد نیاز باشد رخ می دهد.

توصیه : محدوده کنترل پاور انتقال را تنظیم کنید طوری که حداقل مقدار بالاتر از تنظیمات پیش فرض باشد.

در نظر گرفتن وظایف کانال WiFi

حتی اگر مسائل فیزیکی مانند پاور، مکان قرار گیری اکسس پوینت ها و آنتن ها بهینه شده باشد، وظیفه کانال یک مانع منطقی بر روی عملکرد WiFi می باشد. هنگامی که شما از بیش از یک اکسس پوینت  استفاده می کنید، این امر باعث ایجاد همپوشانی می شود.
برای جلوگیری از این مشکل، برخی از تولید کنندگان تجهیزات خدمات WiFi پروتکل هایی را برای جلوگیری از این تداخل ایجاد کرده اند.

توصیه: اکسس پوینت های مجاور باید از کانال های مختلف استفاده کنند. این به این دلیل است که آنها نه تنها قادر به دریافت هستند بلکه توانایی انتقال را نیز دارند.

utilization in WiFi

استفاده از Air time یکی دیگر از عوامل منطقی تاثیر گذار بر روی عملکرد WiFi می باشد.
3 نوع انتقال WiFi وجود دارد:

  • داده
  • کنترل
  • فریم های مدیریت

برای انتقال داده ها باید از بیشترین ظرفیت استفاده کرد. اگر شبکه شما از تعداد زیادی SSID پشتیبانی می کند، بیشترین استفاده از طریق beaconing و پاسخ های جستجو صورت می گیرد. میزان beaconing نیز تأثیر گذار است.

توصیه:

  • تعداد SSID ها را کمتر از 5 نگه دارید.
  • در صورت امکان ، نرخ beaconing را از 100 به 300 میلی ثانیه افزایش دهید.
نرخ داده های WiFi

نرخ داده ها برای انتقال بسته ها یک عامل دشوار جهت بهینه سازی هنگام استفاده از WiFi می باشد. همه ما می خواهیم اطلاعات را با بیشترین سرعت ممکن انتقال دهیم. با این حال، این به خودی خود یک مسئله است. ارسال موفقیت آمیز داده با نرخ بالا نسبت به نرخ های پایین دشوار می باشد.

توصیه : از حداکثر سرعت داده پایین تر از تنظیم حداکثر پیش فرض استفاده کنید. این امر باعث کاهش انتقال مجدد داده ها می شود. محیط WiFi که دارای سرعت بالا با تعداد انتقال مجدد پایین، ایده آل می باشد.

پشتیبانی از استاندارد 11b

استاندارد 802.11 برای سازگاری با دستگاه های کندتر و قدیمی تر که از استاندارد b802.11 پشتیبانی می کنند، طراحی شده است. قابلیت پشتیبانی از استانداردهای قدیمی می تواند عملکرد WiFi را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. مدت زمان بیشتری برای انتقال بسته های b802.11 طول می کشد. کاربران b802.11 نمی توانند استاندارد 802.11 را تشخیص دهند. این امر باعث می شود تا اکسس پوینت ها به مد محافظت منتقل شوند و همچنین عدم کارآیی را به سطح خدمات اضافه می کند.

توصیه : استاندارد b802.11 را در صورت امکان غیرفعال کنید.

تکه تکه شدن و تجمیع

Fragmentation با هدف بهبود عملکرد WiFi در محیط های درهم ریخته صورت گرفته است.
Fragmentation بسته ها را به قطعات کوچکتر برای افزایش انتقال موفق قطعه قطعه می کند. یک گیرنده مجبور است همه این قطعات را کنار هم قرار دهد تا بسته اصلی را تشکیل دهد. هزینه انجام این کار با هر قطعه است.

تجمیع برای تایید بلوک ها یا گروه هایی از بسته ها استفاده می شود. در نتیجه نیاز به تصدیق هر بسته را کاهش می دهد و باعث افزایش کارایی و عملکرد می شود.

تداخل Non-WiFi

در بیشتر اوقات وقتی عملکرد WiFi خراب می شود یا تحت تاثیر قرار می گیرد، اولین گزینه بررسی آنالیزر طیف برای یافتن علت است. آنالیزر همیشه مشکل را پیدا نمی کند. WiFi می تواند در حضور سایر تداخلات رادیویی کار کند. درک این نکته که عوامل دیگر ممکن است در کاهش عملکرد تاثیر داشته باشند، ضروری و مهم می باشد. در سطح 2.4 گیگاهرتز می توانید پشت سر هم تداخل ایجاد کنید.

توصیه: سطح مداخلات را اندازه گیری کنید. نحوه عملکرد همزمان شبکه را با ابزاری که می تواند یک پنجره بزرگ را پوشش دهد، مقایسه کنید.

توسعه چند رسانه ای Qos

استفاده از کلاس های ترافیکی QoS به اولویت بندی داده ها در شبکه شما برای بهبود عملکرد کمک کند.
این موارد اغلب به صورت SSID های منحصر به فرد برای صدا یا فیلم ترجمه می شوند.
یک برنامه افزودنی چند رسانه ای بی سیم 802.11 می تواند برای خدمات سیمی و وایرلس کاربرد داشته باشد تا توسعه  end-to-end را برای طبقه بندی ترافیک ارائه دهد.

تاثیر پروتکل های سطح بالاتر بر عملکرد WiFi

پروتکل های سطح بالا مانند TCP/IP (برای انتقال فایل و معاملات آنلاین) بر روی عملکرد WiFi تاثیر می گذارند. بسته های ارسال شده از طریق فرستنده با استفاده از پروتکل کنترل انتقال (TCP) نیاز به تأیید از گیرنده TCP دارند. در صورت دریافت در یک زمان مشخص ، یک پنجره انتقال باز می شود و به تدریج تعداد بسته های ارسال شده را افزایش می دهد.

هر گونه از دست دادن یا تأخیر در بسته یا تأیید ، TCP را وادار می کند تا سریعاً پنجره انتقال را ببندد. این ممکن است  باعث کند شدن اتصال شبکه شما شود. پارامترهای شبکه مانند از بین رفتن بسته و تأخیر در سطح وایرلس یا در یک شبکه کاملاً سیمی ، بر سرعت WiFi تأثیر خواهد گذاشت.

کلیه موارد بالا بر سرعت وای فای تأثیر گذار بوده، همان طور که گفته شد عواملی همچون خرید آنتن وایرلس مناسب، خرید اکسس پوینت مناسب و سایر تجهیزات در سرعت آن مؤثر می باشند.

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *