بلاگ پارس پروشات

سیم ارت

امروزه سیم و کابل های گوناگونی طراحی و تولید میشوند که مسئولیت برق رسانی به تجهیزات برقی را برعهده دارند.
معروفترین نوع این سیم ها فاز و نول شناخته شده اند. همچنین نوع دیگر سیم  است که جهت حفاظت بیشتر در مدارهای برق مورد استفاده قرار میگیرد. به این نوع سیم ها، سیم ارت یا سیم اتصال به زمین گفته میشود.

سیم ارت چیست؟

در حقیقت سیم ارت در تمام دستگاه های الکتریکی از دستگاه های کوچک تا دستگاه های بزرگ وجود دارد. سیم ارت یا Earth wire که به نام های سیم اتصال به زمین یا هادی محافظ نیز شناخته میشود.  جهت محافظت و افزایش ایمنی در مدار برقی مورد استفاده قرار میگیرد.  بهره گیری از سیم ارت در زمان نصب یک وسیله برقی از مهم ترین اصول ایمنی آن است.
این سیم با ایجاد یک مسیر جدید و اضافی برای انتقال برق به زمین از خطر برق گرفتگی و مرگ افراد جلوگیری می کند.

کاربرد سیم ارت :

اصلی ترین کاربرد سیم ارت کاهش و جلوگیری از برق گرفتگی یا آتش سوزی های ناشی از اتصال برق در هر مکانی است. سیم های اتصال به زمین با بالا بردن سطح ایمنی وسایل برقی از خرابی و افزایش ناگهانی ولتاژ جلوگیری می کند.

مانع وقوع حادثه آسیب و احتمال مرگ :

استفاده از یک نیرو و انرژی قوی علاوه بر فواید زیاد به همان اندازه می تواند خطرناک باشد. استفاده کردن از یک روش کاملا امن مانند سیم اتصال به زمین از وقوع اتفاقات نابه هنجار جلوگیری می کند.

حفاظت در برابر اضافه بار الکتریکی :

در صورت وجود جریاناتی مانند رعد و برق ، ولتاژ وسایل برقی افزایش پیدا می کند و ممکن است دستگاه دچار شوک الکتریکی شود. سیم ارت با انتقال جریان اضافی به زمین سطح ایمنی دستگاه ها را بالاتر برده است. از محیط در برابر خطرات برق گرفتگی و آسیب جلوگیری و حفاظت می کند.

تثبیت سطح ولتاژ :

با توزیع یکپارچه جریان الکتریکی واقع در مدار از overload شدن آن و نشت جریان برق جلوگیری می کند.

انواع سیم ارت :

سیم های ارت یا اتصال به زمین دردو نوع مفتولی یا خشک و افشان تولید و عرضه می شود.
سیم های مفتولی به سیم هایی گفته میشود به زمین متصل هستند و هیچ انعطافی ندارند. در صورت اتصال ممکن است سیم هادی شکسته شود به همین دلیل به این نوع سیم ارت خشک نیز گفته میشود.

در مقابل سیم خشک،سیم افشان اتصال به زمین را داریم.
این مدل از سیم های اتصال به زمین دارای انعطاف است. به این دلیل که چندین رشته سیم به هم پیچیده شده تشکیل شده است.
سیم مفتولی از یک رشته مفتول تشکیل شده است. سیم افشان از چند رشته سیم انعطاف پذیر تشکیل شده است. از مهم ترین ویژگی های سیم افشان مقاومت الکتریکی بالای آن است.

اگر عایق سیم موجود در دستگاه الکتریکی شما به هر دلیلی آسیب دید از لمس دستگاه الکتریکی کاملا خودداری نمایید. زیرا می تواند منجر به برق گرفتگی یا آتش سوزی شود.

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *