بلاگ پارس پروشات

راهنمای خرید کیستون شبکه

پریز شبکه یا کیستون شبکه یکی از قطعات بسیار پرکاربرد و مهم در تجهیزات پسیو و زیر ساخت شبکه است.
این وسیله مانند یک رابط بین کابل شبکه و تجهیزات شبکه مانند روتر، پچ پنل ها، کابل و سوئیچ به کار میرود.
کیستون ها دارای مدل های گوناگونی هستند که براساس فیلتر های مهم مانند نوع دسته بندی و استاندارد آن نوع شیلد utp و sftp و… تقسیم بندی میشوند.

کیستون شبکه قطعه ای است برای ایجاد ارتباط بین کابل شبکه و تجهیزات شبکه ای دیگر. این وسیله از یک طرف دارای سوکت RJ45 و از طرف دیگر به کابل شبکه متصل میشود. همچنین  کیستون ها در بخش های گوناگونی از تجهیزات شبکه مانند فیس پلیت ها بر روی ترانکینگ، پچ پنل ها، روتر و … استفاده میشود.

کیستون شبکه از لحاظ شیلد:

  • کیستون شبکه SFTP

کلمه SFTP به چندین بخش مختلف تقسیم میشوند. حرف S در ابتدای کلمه خلاصه شده کلمه Shielded به معنای وجود لایه محافظتی در کیستون SFTP است. دومین حرف این کلمه F به معنای FOiL است که در حقیقت به معنای وجود لایه های آلومینیومی در لایه های حفاظتی کیستون است و در آخر TP مخفف عبارت Twisted Pair است که به معنای جفت سیم به هم تابیده است.

به طور کلی کیستون شبکه بیشتر جهت اتصال در شبکه هایی که بیشتر در معرض تداخل های الکترومغناطیسی و نویز ها قرار دارند استفاده میشوند. در حقیقت افراد با استفاده از این کیستون شبکه از کابل های SFTP یا کابل های شیلددار استفاده میکنند که در مقابل مزاحمت های الکترو مغناطیسی و نویزها مقاومت بالایی داشته باشند.

  • کیستون شبکه UTP

عبارت UTP در واقع مخفف عبارت Unshielded Twisted Pair است که به معنای یک زوج سیم به هم تابیده شده و بدون لایه های محافظ است. این مدل از کیستون های شبکه از کابل های بدون شیلد خارجی که لایه محافظ ندارند پشتیانی میکند. باید توجه داشته باشید که مناطقی که دارای نویز است نباید از این کیستون شبکه استفاده شود. چرا که در زمان استفاده از کیستون شبکه UTP، باید از کابل شبکه بدون محافظ های خارجی استفاده شود.

 

 کیستون شبکه از لحاظ  پهنای باند:

در هنگام خرید کیستون شبکه حتما باید به دو عامل مهم یعنی پهنای باند و سرعت انتقال داده ها دقت کنید چرا که دارای اهمیت زیادی هستند. اهمیت این موضوع به قدری است که برای انتخاب نهایی نوع کیستون بسیار تاثیرگذار است. کیستون ها هم مانند کابل های شبکه از استاندارد CAT یا Category برای دسته بندی سرعت پیروی میکنند. در نتیجه در هنگام خرید کیستون به Cat آن توجه کنید. برای مثال کیستون های cat6 از سرعت 10 گیگابیت و پهنای باند 250 مگاهرتز پشتیبانی میکند.

باید توجه داشته باشید که کیستون شبکه ای برای شما مناسب است که با کابل شبکه شما هماهنگی داشته باشد. برای مثال اگر از کابل CAT7 استقاده میکنید کیستون شبکه شما هم باید CAT7 باشد وگرنه باعث پایین آمدن سرعت انتقال داده و بی کیفیتی شبکه شما میشود.

 

 کیستون شبکه از لحاظ نوع جک و کاربرد آن:

به طور کلی کیستون ها از لحاظ کاربرد به دو دسته کیستون شبکه و کیستون تلفن تقسیم میشوند. این دو مدل کیستون از نظر ساختار و ظاهر بسیار شبیه به هم بوده و تنها یک تفاوت در این دو مدل وجود دارد که در نوع سوکت ها وجود دارد. کیستون شبکه به سوکت 8 پین مجهز شده در صورتی که کیستون تلفن سوکت 6 پین دارد. کیستون های شبکه از 4 مدل تشکیل شده اند که عبارتند از:
RJ-45، RJ-11، RJ-14 و RJ-25.

 

از لحاظ محل قرار گیری:

کیستون با توجه به محل نصب، تنوع و مدل‌های مختلفی دارد. به غیر از تلفن، کیستون شبکه در باکس کف خواب، فیس پلیت، انواع باکس‌های روکار و توکار دیواری نصب میشود.

البته کیستون در دو جنس بدنه فلزی و پی‌وی‌سی به بازار عرضه می‌شود. کیستون فلزی برای انتقال جریان برق و سیم اتصال ارت کاربرد دارد. اما از کیستون PVC برای مصرف خانگی هم می‌توانید استفاده کنید.

  • محل نصب کیستون: یکی از مواردی که در این راهنمای خرید کیستون  اشاره نکردیم ، محل نصب کیستون هست. معمولا کیستون‌ها بر اساس جایی که قراراست نصب شود هم انواع مختلفی دارد. یک نوع از کیستون برای نصب شدن نیازی به آچار کیستون نداره؛ چون داخل پریز کابل‌ها رو پرس نمی‌کنند. ولی در نوع دوم باید کابل‌ها داخل کیستون پرس بشن. برای همین مسئله شما نیاز به یک آچار پرس دارید. مسلما نوع اول اتصال قوی‌تری داره و کمتر دچار قطعی میشه. بنابراین جایی که امکان قطعی وجود داره از کیستون‌های نوع اول استفاده کنید.
  • زاویه کیستون:یکی دیگر از مواردی که باید موقع خرید کیستون  توجه کنید، زاویه‌ی جک هست. دو نوع کیستون 90 و 180 درجه داریم. برای انتخاب یکی از این دو نوع شما باید توجه کنید که کابل از چه سمتی قراره وارد کیستون بشه. کیستون‌های 180 درجه بیشتر مواقعی به کار میروند که کابل از بالا وارد کیستون شود.

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *