بلاگ پارس پروشات

دستگاه OTDR

دستگاه OTDR چیست؟

دستگاه OTDR یک ابزار فیبر نوری می باشد که جهت سنجش ، عیب یابی و نگهداری شبکه های نوری و مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد.
تست  OTDR با انتقال یک یا چندین پالس لیزری و تجزیه و تحلیل بازتاب نوری آن که از طریق فیبرنوری عبور می کند صورت می پذیرد. تست یا اندازه گیری OTDR در واقع یک تست یک جهته(یک طرفه) است چون پالس نوری ارسال شده در انتهای یک لینک نوری محو می گردد.

با استفاده از اطلاعات به دست آمده از اثر نور بازتاب شده یا پراکنده شده به نقطه مبدا،OTDR به عنوان یک سیستم رادار نوری عمل می نماید.
اطلاعات دقیقی در مورد مکان و وضعیت کلی فیوژن ها، اتصالات مکانیکی و سایر ویژگی های مورد نیاز لینک در اختیار اپراتور قرار می دهد.

فرایند عملکردی دستگاه OTDR

دقت و کارآمدی تست OTDR بدون علم نهفته در فناوری آن و تلاش مهندسان صنعت ممکن نبوده است.
درک فیزیک پشت این ابزار بینش ارزشمندی را در مورد اصول کار OTDR ارائه می دهد.

زمانی که آلبرت انیشتین این نظریه را مطرح کرد که الکترون ها می توانند جهت انتشار یک شکل موج خاص تحریک شوند، نقطه احتمالی شروعی بود که در نهایت منجر به تولید اولین لیزر عملیاتی در سال 1960 میلادی شد.
در حالی که در زمان تولید و ارائه اولین لیزر صنعت مخابرات هنوز به شبکه فیبرنوری مجهز نبود. همچنین استفاده از فیبر نوری سال ها بعد در این صنعت ظهور کرد. اما این فناوری اکنون زیر ساخت اصلی اتصالات قرن بیست و یکم را تشکیل داده است.

در طول سالیان، بسیاری از اکتشافات موفقیت آمیز در توسعه تسترهای OTDR مورد استفاده قرار گرفته اند.

یک  دستگاه OTDR دارای یک منبع دیود لیزری، یک آشکارساز فتودیود و یک مدار زمانی بسیار دقیق (یابر پایه زمان تنظیم شده) است.
لیزر یک پالس نور را در طول موج مشخصی ساطع می نماید، این پالس نوری در طول فیبر مورد آزمایش حرکت می کند. همانطور که پالس به سمت انتهای فیبر حرکت می نماید، نور عبوری از بخش های مختلف فیبر منعکس و شکسته می شود. به سمت ابتدای فیبر به یا سمت آشکارساز به صورت معکوس پراکنده می شود.  پیش آمدهای خط سیر نور را بصورت نمودار نمایش می دهد. OTDR با تنظیم شدت نور برگشتی و زمان بازگشت آن به آشکارساز، مقدار اف یا تلفات(درج و انعکاس)، نوع و مکان رویداد را در لینک فیبر به ما بصورت گزارش در قالب گراف یا نمودار نمایش می دهد.

انواع دستگاه های OTDR

دو دسته غالب عبارتند از دستگاه های OTDR آزمایشگاهی (ثابت)  و دستگاه های استفاده در محل پروژه (قابل حمل).
یک OTDR ثابت اساساً یک ابزار غنی از ویژگی‌ها با منبع تغذیه مستقیم AC است. در حالی که یک OTDR دستی معمولاً یک دستگاه سبک وزن است. با باتری مناسبی که برای استفاده در محل پروژه یا اصطلاحا استفاده میدانی در نظر گرفته شده ، تجهیز شده است.

فراتر از این تقسیم بندی اساسی، ویژگی ها و گزینه های موجود جهت تست OTDR باید بر اساس استفاده مورد نظر به دقت در نظر گرفته شود. یکی از ملاحظات مهم نوع فیبری است که می خواهید آزمایش نمایید.

چند حالته MULTI MODE

تک حالته SINGLE MODE

یا هر دو

متغیر دیگر طول لینک های فیبر نوری است که شما آزمایش خواهید نمود. محصولاتی که برای کاربرد های طولانی‌ مدت طراحی می‌شوند معمولاً دارای قابلیت‌ های دامنه دینامیکی (پویا) بالاتری هستند که جهت آزمایش لینک های فیبر نوری کوتاه‌تر مانند FTTA مناسب نیستند.

ویژگی‌ های قابلیت کاربری نیز بسته به محصول متفاوت است، که دلیل دیگری است که برنامه مورد نظر جهت تست OTDR باید مهمترین عامل در انتخاب محصول باشد.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *