بلاگ پارس پروشات

تفاوت فیبر نوری سینگل مود و مالتی مود

کابل فیبرنوری سینگل مود(SMF) و کابل فیبرنوری مالتی مود (MMF) به طور گسترده ای در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
در کابل های سینگل مود به این صورت است که فیبر می تواند یک نوع حالت نور را همزمان پخش کند. کابل های مالتی مود می توانند چندین حالت را گسترش دهد.

تفاوت کابل های سینگل مود و مالتی مود عمدتا در قطر کور فیبر، طول موج و منبع نور پهنای باند ،رنگ غلاف ،فاصله و هزینه است.

قطر هسته :

در کابل فیبر نوری سینگل مود قطر هسته بسیار کمتر از کابل فیبرنوری مالتی مود است.
قطر هسته اصلی کابل فیبر نوری سینگل مود 900 میکرون است. اما قطر هسته در کابل های مالتی مود به طور معمول 5000 میکرون و 62.5 میکرومتر است و این امکان را برای شما فراهم می کند تا توانایی جمع آوری نور بالاتری داشته باشد.

طول موج و منبع نور:

به دلیل بزرگ بودن هسته کابل فیبرنوری مالتی مود برخی از منابع نوری که هزینه در کابل های مالتی مود استفاده می شوند.
این در حالی است که کابل فیبر نوری سینگل مود اغلب از لیزر یا دیودهای لیزر برای تولید نور تزریق شده به کابل استفاده می کنند.
طول موج فیبرهای مالتی مود 850nm و 1310nm است در حالی که طول موج فیبرهای سینگل مود 1310nm و 1550nm است.

پهنای باند:

پهنای باند فیبرهای مالتی مود با حالت نور آن محدود می شود و حداکثر پهنای باند در حال حاضر 28000 مگاهرتز است.
در حالی که پهنای باند کابل فیبر نوری سینگل مود نامحدود است زیرا به شما اجازه می دهد تا هر بار فقط یک حالت نور عبور کند.

رنگ غلاف :

برای کاربردهای غیرنظامی کابل سینگل مود با غلاف بیرونی زرد و کابل مالتی مود با نارنجی یا ژاکت آبی پوشانده شده است. البته با وجود نسخه های متعدد فیبر های نوری مالتی مد برخی از روکش های مالتی مد رنگ بندی متفاوتی دارند به طور مثال فیبر OM3 رنگ فیروزه ای AqUA و OM4 با رنگ بنفش Violet ارائه می شوند.

فاصله در کابل ها :

فیبر نوری سینگل مد فاقد هر گونه محدودیتی از لحاظ فواصل قابل پشتیبانی می باشد.
این موضوع در مورد فیبر نوری مالتی مد به دلیل افت قابل توجه تحت تأثیر  مودال حرکتی نور متفاوت می باشد و در واقع محدودیت های گسترده ای در مورد فیبر نوری مالتی مد برای ظرفیت انتقال و فواصل قابل پشتیبانی وجود دارد.

 مقایسه هزینه تجهیزات شبکه سینگل مد و مالتی مد:

باید در نظر داشت که معمولا قیمت تجهیزاتی مانند کابل فیبر نوری و تجهیزات سربندی شامل پچ پنل و پچ کورد و پیگتیل و… در فیبر نوری سینگل مد نسبت به مالتی مد ارزانتر می باشد.
فیبر نوری سینگل مد بیشتر در  فواصل طولانی مورد استفاده می باشد که این تصور اشتباه است .
امروزه دیتا سنتر های بیشماری از جمله دیتا سنتر های مقیاس بزرگ و کوچک بر پایه لینک های فیبر نوری سینگل مد ایجاد گردیده اند که بازدهی چندین برابری را در مقایسه با مالتی مد ارائه می نمایند.
اگرچه با توجه به ویژگی های انتقال فیبر نوری سینگل مد عموماً نیاز به فرستنده گیرنده transceivers های با توان لیزری خواهد داشت که در طول موج های طولانی تر و با طیف های نوری عریض و یا باریک فعالیت می نماید ، با ای حال ویژگی های گیرنده های نوری سینگل مد به همراه نیاز به تراز با دقت بالاتر و استفاده از  کانکتور های مناسب تر با افت کمتر با توجه قطر هسته کوچکتر منجر به هزینه های قابل ملاحظه و بالاتری در خرید transceivers و همچنین هزینه های ایجاد ارتباطات بالاتری می گردد ، البته بحث ظرفیت ، استحکام و آینده اندیشی شبکه حقیقت برتری شبکه سینگل مد را همراه دارد.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *