بلاگ پارس پروشات

تست فلوک

کابل کشی یکی از اقدامات اصلی در ساختار یک شبکه کامپیوتری به حساب می آید.
بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری به صورت استاندارد جهت اطمینان از نحوه ی کابل کشی برای اطمینان از  استاندارد بودن و قطع نبودن، کابل شبکه را با وسیله ای به نام تست فلوک مورد آنالیز قرار می دهند.

یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی تجهیزات پسیو شبکه را می توان بدون شک دستگاه فلوک نامید. این ابزار اطلاعات کاملی را از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل شبکه محل دقیق قطعی کابل و … را ارائه می دهد.  تستر فلوک یکی از کاملترین تستر های موجود در بازار می باشد که کاملترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می دهد.

شرکت فلوک در سال 1948 توسط جان فلوک که دوست و هم اتاقی دیوید پاکارد و موسس شرکت معروف HP هلوت پاکارت بنیان گذاشته شد در حالی که هر دو در شرکت جنرال الکتریک استخدام بودند.

شرکت فلوک به عنوان زیر مجموعه کمپانی عظیم DANAHAR یکی از سازندگان بنام تجهیزات آنالیز و اندازه گیری شامل انواع لوازم الکترونیک جهت اندازه گیری پارامترهای الکتریکی و فیزیکی است.
هم اکنون شرکت فلوک یک شرکت جهانی است که تاکنون موفق به ارسال محصولات خود به بیش از 120 کشور دنیا گردیده است .  در بیشتر نقاط جهان در زمینه ساخت، فروش و طراحی تجهیزات تست و اندازه گیری، ابزاردقیق برای محیط های علمی، آموزشی، صنعتی و … فعال است.

در حال حاضر دو شرکت فلوک بیومدیکال و فلوک نتورکز به عنوان سازمان های وابسته مشغول به کار هستند.

تست فلوک چیست؟

تست فلوک سبب افزایش 33 درصدی بهروری شبکه با صرف هزینه ای اندک می باشد . ضمن اینکه این مساله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active از قبیل سرورهای شبکه، کارت های شبکه، سوییچ ها، روترها و دوربین ها و تجهیزات مخابراتی نیز می گردد. به همین دلیل است که اجرای تست شبکه بر روی شبکه شما امری ضروری می باشد.

شما می توانید با استفاده از تست فلوک اطلاعات بسیار دقیق از کابل کشی های مربوط به شبکه را دریافت کنید. از این اطلاعات برای انجام روند کار خود به بهترین حالت، استفاده نمایید.
علاوه بر این می توان از طریق تست فلوک از تمامی اطلاعات دریافتی گزارش هایی را تهیه و دراختیار کارفرمای خود قرار داد تا بتوان فعالیت های بهتری را در پیش گرفت.

نکته مورد نظر این است که تست فلوک جهت تست 90 متر کابل استفاده می شود به این معنی که معیار استاندارد در تست فلوک کابل شبکه، 90 متر می باشد.

اطلاعاتی که می توان از دستگاه تست فلوک به دست آورد :

تعیین متراژ دقیق کابل شبکه
گزارش خرابی یا قطعی اتصالات
تعیین وجود نویز در کابل کشی شبکه
گزارش میزان خالص بودن مس استفاده شده در کابل شبکه
بررسی و تست میزان رسانایی کابل شبکه
توانایی تست انواع مختلف کابل های مورد استفاده در شبکه

روش های انجام تست فلوک:

روش چنل :

یکی از روش هایی که می توان برای انجام تست فلوک استفاده کرد روش Channel است که در آن باید دوسر کابل را به کیستون ها متصل نموده سپس از طریق پچ کورد به دستگاه متصل شد و مراحل مربوط به تست فلوک را طی نمود.

روش پرمننت :

دومین روش برای تست فلوک به منظور بررسی و ارزیابی کابل های شبکه می باشد که برای انجام آن ابتدا باید کابل های شبکه ی مورد استفاده را به کیستون های شبکه متصل نموده سپس از طریق مجموعه ماژول هایی که خود مربوط به این روش می باشند کابل های موردنظر را به تستر فلوک متصل نمایید تا بتواند مراحل ارزیابی را با دقت هرچه تمام تر طی نماید.

در واقع این روش در میان این دو بهترین روش محسوب می شود که می توان از طریق آن اطلاعات و ارزیابی های دقیق تری را انجام داد. گزارش هایی که از طریق این روش از تست فلوک می توان دریافت نمود کاملا دقیق بوده و کمک های شایانی را می تواند به شما و کارفرماهای مربوطه نماید.

پارامترهای اندازه گیری تست فلوک:

Propagation Delay:

مدت زمانی است که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می گردد بر اساس میلی ثانیه (MiliSeconds)، نانو ثانیه (NanoSeconds) و پیکو ثانیه (PicoSeconds) سنجیده می شود.

Length:

با استفاده از این پارامتر اطمینان حاصل می گردد که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

Wire map:

کاربرد Wire map برای این است تا اشکالات فیزیکی مانند قطعی یک یا چند رشته، چیدمان صحیح رشته ها، نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل، هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل شبکه را شناسایی کنیم.

 Dc loop Resistance:

میزان مقاومت بر روی یک زوج که در انتهای کابل به صورت Loop درآمده و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد. این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به Insertion Loos دارد اما در مواقع خاص برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می شود نقش بسزایی را ایفا می کند.

 Delay Skew:

تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 Nanoseconds بر روی 100 متر کابل می باشد.

NEXT:

میزان انتشار سیگنال یک زوج بر روی سیگنال برگشتی از زوج دیگر را NEXT گویند.

Return Loss-RL:

میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده است. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور به وجود می آید.

 Insertion Loos:

نماد میزان افت سیگنال ها در مدت زمان مشخصی می باشد.

ACR:

تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می گردد و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت به Crosstalk انتهای خط می باشد.
در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم.
گاهی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) به جای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را افزایش دهیم.

 

ابزارهای مورد نیاز برای انجام تست فلوک:

  • DTX Series
  • DSX Series

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *