بلاگ پارس پروشات

اینترنت فیبرنوری

می دانید که تنها زیرساخت مخابراتی (فناوری VDSL) از کابل مسی به فیبرنوری چه تغییر شگرفی در سرعت انتقال اطلاعات ایجاد می شود.
در فناوری VDSL و VDSL2 کابل کشی از مرکز مخابرات تا محل کاربر همچنان با کابل های مسی با سرعت انتقال پایین انجام می شد.

FTTX

فناوری اینترنتی را که تماما بر بستر فیبرنوری باشد به نام FTTx(Fiber to the x) می شناسند.
x در واقع متغیری است که خانه ف ساختمان یا محله شما می تواند باشد.
اینترنتی که تا محل استقرار کاربر نهایی یا به عبارتی همن خانه مشترک بر پایه فیبرنوری باشد را FTTH (Fiber to the Home) می نامند . فیبرنوری تا ساختمان FTTB(Fiber to the Building) ، فیبرنوری تا کابین مخابراتی FTTC (Fiber to the Cabin) ، فیبرنوری تا محله FTTN (Fiber to the Neighborhood) نامیده می شوند.

طبیعتا هرچه بخش بیشتری از کابل کشی بر پایه ی فیبرنوری باشد ،سرعت اینترنت بالاتر خواهد بود.

نکته مثبتی که اینترنت های مبتنی بر فیبرنوری دارد این است که با افزایش فاصله از مرکز مخابراتی سرعت اینترنت افت نمی کند.

FTTH

فیبر تا خانه!

تمام زیرساخت مخابراتی و کابل کشی از مرکز مخابرات تا جلوی درب مشترک تماما بر پایه ی کابل های فیبرنوری بوده علاوه بر ان از درب مشترک (یعنی بیرون خانه) تا داخل منزل یا دفتر کار، که کاربر نهایی در آن جا قرار دارد ، با استفاده از تجهیزاتی نظیر پچ کورد فیبرنوری ، اینترنت بر بستر فیبر انتقال یافته است. حتما لازم است که از مودم فیبرنوری برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. فناوری FTTH تماما بر پایه ی فیبرنوری است. با اینترنت FTTH به راحتی می توان از سرعت اینترنت یک گیگ بر ثانیه بهره برد و در مواردی به سرعت 10 گیگ هم می توان دست یافت.

FTTB

فیبر تا ساختمان!

کابل فیبرنوری تا درب منزل مشترک کشیده شده است و بخش درب ورودی تا داخل ساختمان و خانه فیبرکشی نشده است و بر پایه ی همان سیستم قدیمی کابل شبکه پیش می رود. در این حالت سرعت به نسبت روش های قدیمی خیلی بیشتر است. زیرا بخش عمده ی اطلاعات از طریق کابل های فیبرنوری و بر بستر نور حمل می شود. اما سرعتش از FTTH کمتر است.

FTTC

فیبر تا کابین مخابراتی!

در واقع همان فناوری VDSL است که در دسته بندی FTTx به این اسم نام گذاری شده است. در این حالت فیبرکشی تا کابین مخابراتی انجام شده است و از آن جا به بعد اینترنت بر پایه کابل مسی منتقل می شود. باعث محدودکردن سرعت اینترنت می شود. فناوری VDSL و VDSL2 امکان ارسال اطلاعات با سرعت حدود 50 و 100 مگابایت بر ثانیه را دارند.

FTTN

فیبر تا نزدیکی محل سکونت !

در واقع مرکز مخابراتی حالتی است که فیبر تا مرکز مخابراتی کشیده می شود و مراحل بعد از آن شامل فیبر تا کابین و درب مشترک توسط کابل های مسی انجام می شود.
طبیعتا در این حالت سرعت اینترنت کم است و توانایی رقابت با FTTH را ندارد. اما همچنان در تسهیل ارتباطات و انتقال اطلاعات نقش قابل توجهی را ایفا میکند.

 

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *