بلاگ پارس پروشات

اکسس پوینت بی سیم

تقریبا اکثر دستگاه های الکترونیکی به خصوص موبیل ها و رایانه ها به طور بی سیم به اینترنت وصل می شوند. به همین دلیل فراهم کردن پوشش اینترنت بی سیم در همه جا(محیط های عمومی و شرکتی) بسیار ضروری است.
اکسس پوینت یکی از دستگاه هایی است که امکان اتصال به اینترنت را فراهم می آورد.

مراحل اتصال به اینترنت

برای اتصال یک کاربر به اینترنت ابتدا باید اینترنت از طریق خطوط تلفن یا اینترنت فیبرنوری به مودم برسد. وظیفه ی مودم ماژوله و دیماژوله کردن سیگنال های آنالوگ اینترنت به سیگنال های دیجیتال موبایل و کامپیوتر و بالعکس است.
اینترنت پس از عبور از مودم لازم است به دستگاهی به نام روتر برسد تا در آنجا توزیع اینترنت و تخصیص آی پی صورت بگیرد. بعد از این مرحله سوئیچ قرار می گیرد تا ارتباط بین کاربران را برقرار کن.این ارتباط توسط کابل های شبکه برقرار می شود. اما اگر کاربری امکان اتصال از طریق کابل ها را نداشته باشد باید به طور بی سیم به اینترنت متصل شود.

اکسس پوینت ( WAP )

این دستگاه در واقع یک چیپ است که دارای آنتن است و کاربران از طریق آنتن و به طور بی سیم به این دستگاه وصل شده و از طریق آن در ارتباطشان با اینترنت شکل می گیرد. این دسترسی باعث می شود کاربران بدون قطعی و بدون نیاز به سیم به اینترنت دسترسی داشته باشند.

اکسس پوینت از دو طریق می تواند به شبکه اصلی متصل شود.

  • از طریق کابل
  • از طریق ارتباط بی سیم

در روش بی سیم خود دستگاه اکسس پوینت هم دریافت کننده امواج وایفای و هم ارسال کننده امواج است.
به عنوان یک تقویت کننده سیگنال برای شبکه عمل می کند و نقاطی را که دسترسی آن ها به وای فای ضعیف است را تحت پوشش شبکه قرار می دهد.

اکسس پوینت و سایر تجهیزات

در برخی شبکه ها که نیاز به اتصال کاربران زیادی به شبکه وجود داردلازم است از WAP استفاده شود.
یعنی دستگاهی که فقط نقش نقطه ی دسترسی را دارد.

WAP سیگنال شبکه را از طریق کابل یا سیگنال های WIFI گرفته و آن را در فضای بزرگتری توزیع می کند.
امروزه با پیشرفت علم کاربری های مختلف روی یک دستگاه واحد تجمیع می شوند. (مودم های خانگی امروزی هم نقش مودم را دارند هم روتر و هم اکسس پوینت)

تمام مودم های وایرلس دارای یک یا دو آنتن هستند ، درواقع این آنتن همان آنتن اکسس پوینت (WAP)  است که امکان اتصال کاربران به صورت بی سیم به شبکه داخلی یا اینترنت را فراهم می آورد.

مودم های فیبرنوری هر 3 قابلیت مودم، روتر و اکسس پوینت را دارند.

اکسس پوینت درواقع همان نقطه ی دسترسی کاربران به اینترنت است که به عنوان دستگاه جداگانه یا داخل دستگاه های دیگر مانند روتر یا مودم قرار می گیرد.
حتی در گوشی های موبایل و کامپیوترهای خانگی نیز اکسس پوینت وجود دارد.

اکسس پوینت در گوشی های همراه همان HOTSPOT است که امکان دسترسی کاربران جدید به اینترنت را فراهم می کند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *