بلاگ پارس پروشات

استاندارد AWG

AWG مخفف American Wire Gauge است که به عنوان یک سیستم اندازه گیری شناخته می شود.
یک واحد برای اندازه گیری قطر و ضخامت سیم ها و کابل ها می باشد که قابل تبدیل به اینچ و میلی متر و میلی متر مربع است. AWG یک سیستم استاندارد لگاریتمی است که برای مشخص کردن میزان قطر یک کابل یا سیم گرد، سخت و غیرآهنی (مثلا مسی یا آلومینیومی) استفاده می شود.

در استاندارد AWG اندازه ها از 4صفر (0000) شروع میشوند و تا 40 ادامه دارد و به این ترتیب این استاندارد شامل 44 اندازه است.

همانطور که می دانید کابل شبکه از کنارهم قرار گرفتن 8 سیم یا 4 جفت سیم تابیده شده ، ساخته می شود.
مغزی داخل کابل می تواند از جنس مس ، آلومینیوم یا فولاد باشد. اندازه هرکدام از این سیم ها معمولا 23AWG یا 24AWG است. در کابل شبکه cat5 معمولا از سیم های با قطر 24AWG استفاده می شود و برای کابل شبکه cat6 از اندازه 23AWG می شود.

آلومینیوم نسبت به مس حدود 60% رسانایی کمتری دارد و برای جبران این رسانایی معمولا کابل های شبکه آلومینیوم با روکش مس (CCA) با ضخامت بیشتر و در نتیجه AWG کمتری تولید می شوند.

مانند سایر استانداردهای غیر متریک ، هرچه عدد استاندارد AWG بزرگتر باشد قطر سیم کمتر می شود. هرچه قطر سیم بیشتر باشد مقاومت آن کمتر و خاصیت رسانایی آن بیشتر می شود.

مقدار AWG نشان دهنده ی میزان مقاومت الکتریکی سیم ، قطر آن و سایر مشخصات فیزیکی سیم است.

استاندارد AWG در مورد سیم های افشان :

از این استاندارد برای بیان اندازه های سیم های افشان هم استفاده می شود. با این تفاوت که در این مورد سطح مقطع کلی برابر با مجموع سطح مقطع های همه ی رشته های تشکیل دهنده ی سیم می باشد.

در واقعیت فضایی در بین رشته های سیم وجود دارد که حدود 10 درصد سطع مقطع سیم را تشکیل می دهد. در AWG این فضای خالی محاسبه نشده است. بنابراین سیم افشان باید حدود 5 درصد قطورتر از سیم مفتولی در نظر گرفته شود تا دارای مقاومت یکسانی باشند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *